Zostań swoim nauczycielem
Marta Perlińska
Lektorka angielskiego
Bardzo często podczas lekcji słyszę od swoich uczniów, że dla nich moja praca to swego rodzaju kosmos, ponieważ nie wyobrażają sobie nauczyć czegoś obcą osobę. W głównej mierze przeszkodą, którą podają, jest brak cierpliwości. Co ma wspólnego cierpliwość z nauką języka? Całkiem sporo, a przede wszystkim – zarówno cierpliwość, jak i systematyczną naukę da się w pełni wyćwiczyć używając kilku prostych metod.
Dziś nie będę Was uczyć cierpliwości (choć wiem, że wielu osobom przydałby się taki kurs ;). Pokażę Wam jak, bardzo skutecznie, uczyć się angielskiego zamieniając się na chwilę w nauczyciela.
Jak zwykle kilka słów o pewnym badaniu...
Według badań przeprowadzonych w 1994 roku (Chi et al.), które przyglądały się tzw. Metodzie odwróconej klasy, wyniki testów dzieci, które przed egzaminem miały nie tylko same nauczyć się nowego tematu, ale też wytłumaczyć go koleżance czy koledze, były o 32 % wyższe niż dzieci, które powtarzały materiał samodzielnie bez wizji wytłumaczenia go komuś innemu.
Skąd takie wyniki?
Umówmy się – aby wytłumaczyć komuś dany temat, sami musimy go dobrze pojąć. Przygotowując się do uczenia kogoś często zadajemy sobie pytania, które nasz ”uczeń” mógłby zadać, przez co zgłębiamy temat jeszcze bardziej. Myślimy o tym, jak możemy ułatwić daną zasadę, zastanawiamy się nad przykładami, aby coś zobrazować lub doprecyzowujemy myśli.
Do czego możemy wykorzystać tę metodę?
Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze wyniki przy użyciu tej metody uzyskacie w trakcie nauki gramatyki. Nawet jeśli nie macie wśród rodziny czy znajomych nikogo, kto chciałby zostać Waszym uczniem – nie szkodzi. Przyswajając nowy temat gramatyczny po kilku przeczytanych zdaniach lub podpunktach zróbcie w głowie małe podsumowanie tematu. Czy faktycznie zrozumieliście co czytacie? A co, jeśli ktoś chciałby porównać np. Czas Present Pertect, który właśnie przerabiacie z Past Simple? Jakie są między nimi różnice? – Zadając tego typu dodatkowe pytania możecie mieć pewność, że wiedza zostanie Wam w głowie!
Uczcie się na błędach – warto dociekać, czemu popełniliście błąd w danym zadaniu. Jeśli naprawdę chcecie nauczyć się np. gramatyki, podczas sprawdzania odpowiedzi nie przyjmujcie pasywnie prawidłowej formy. Wejdźcie do Internetu, wpiszcie zdanie w wyszukiwarkę korpusu językowego czy słownika kolokacji.
Warto również uczyć się na głos, próbujcie przekazać swoją wiedzę … sobie samemu – do lustra. Choć na początku będzie Wam bardzo dziwnie i nieswojo, po pewnym czasie nabierzecie pewności siebie – jeśli skutecznie przekonacie siebie z lustra, że tak właśnie powinno wyglądać dane zdanie, ponieważ to typowy przykład czasu Past Continuous, przy następnej okazji, gdy będziecie mówić po angielsku nie będziecie musieli zastanawiać się nad formą. Co więcej, będziecie czuć się o wiele pewniej!
Wyzwanie dla Ciebie
A teraz małe wyzwanie dla Ciebie – zastanów się jak wytłumaczysz komuś na poziomie B1:
a) temat przysłówków (jakie mamy końcówki, wyjątki, o których pisałam np tutaj, ich miejsce w zdaniu itd)
b) różnice między czasem Past Simple i Present Perfect (podając przykłady np związane z Twoim życiem)
c) dlaczego po dodaniu końcówki ING do czasownika GET podwajamy ostatnią spółgłoskę, a dlaczego w czasowniku SHOW tego nie robimy?
Spróbuj! Odpowiedzi możesz zapisać w komentarzu, w wiadomości na moim Instagramie czy po prostu przemyśleć to w głowie!
Mam nadzieję, że, choćby z ciekawości, skorzystacie z tej metody. Uwierzcie mi – nie ma nic bardziej motywującego do nauki niż wizja przekazania materiału uczniowi!
Zachęcam Was do klikania w linki (podświetlone wyrażenia w tekście) i eksplorowania sposób na naukę!
Zobacz więcej postów
Chcesz więcej materiałów?
Sprawdź mojego najnowszego ebooka
Napisz do mnie
Chcesz przenieść swoją wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej? Nauczyć się jak pozyskiwać wiedzę z filmów czy seriali? A może szukasz interesujących lekcji online na kursy biznesowe?