Marta Perlińska – Lektorka angielskiego

Jak przełożyć gramatykę z ćwiczeń na codzienny angielski?

Marta Perlińska

Lektorka angielskiego

Podczas prawie 10 lat doświadczenia w pracy jako nauczyciel kilkanaście razy zdarzyło mi się spotkać z prośbą, żeby lekcje angielskiego to było ,,tylko mówienie” bez gramatyki. Czy tak się da? Być może są metody, które skupiają się wyłącznie na mówieniu, jednak (według mnie) mogą być dość ograniczające – w większości uczymy się szablonów językowych, których możemy nie umieć zmienić czy dostosować w zależności od potrzeby. Gramatyka jest ważna – jeśli uczymy się angielskiego aby się komunikować ważne jest, żebyśmy umieli jej używać w codziennym angielskim, nie tylko uzupełniając ćwiczenia. 

Jak zatem przełożyć gramatykę z ćwiczeń na codzienny angielski?


1. Czasy – w teorii umiem wszystkie, w praktyce używam dwóch. 

 Świetnym sposobem aby otworzyć się na większą różnorodność Czasów Gramatycznych jest zaczęcie od porównywania czasów. Warto zauważyć różnice pomiędzy Present Simple i Continuous, porównać Past Simple i Present Perfect czy Past Continuous – nauczmy się używać tych czasów w jednym, dłuższym zdaniu (np poprzez tłumaczenie na podstawie teorii, którą już znamy). Dzięki temu będziemy bardziej świadomi kiedy i w jaki sposób możemy mieszać Czasy, a co więcej – urozmaicimy nasze wypowiedzi, nadamy im kontekst i chronologię. 


2. Strona bierna – przykład na to, czemu kalki z j. polskiego mogą być problematyczne

 W sytuacji, w której dana struktura gramatyczna nie ma odzwierciedlenia 1:1 w języku polskim (np. strona bierna jest dużo częściej używana w j. angielskim niż po polsku) jeśli nie znamy kontekstu, nie słyszeliśmy jej w żywej mowie możemy mieć problem, aby samemu zacząć używać tej struktury w swoich wypowiedziach. Warto więc robić ćwiczenia na podstawie autentycznych tekstów czy nagrań – wyszukiwać dane struktury w materiałach, sprawdzać czy dany materiał ma styl formalny, nie formalny, czy jest to slang itd. Dzięki temu uświadomimy sobie kiedy i dlaczego użytkownicy j. angielskiego posługują się daną strukturą – może nam to pomóc przestać robić kalki z j. polskiego i myśleć schematem tłumaczenie PL-ANG  w głowie. 


3. Weryfikujmy znajomość teorii w praktyce 

Idealny scenariusz nauki jakiekolwiek zagadnienia z gramatyki przewiduje, że po nauce teorii i zrobieniu ćwiczeń z danego zagadnienia gramatycznego będziemy je ćwiczyć w praktyce np. w mowie. Jak to zrobić? Warto zdać się na swojego nauczyciela, który prowadząc Was przygotuje ustne zadania podsumowujące dany temat – po przerobieniu czasów przyszłych możemy rozmawiać o planach na kolejny rok (świetnie jest przerabiać je w okolicach Nowego Roku, wtedy naturalne jest, że rozmawiamy np. o podstawieniach) itd. 


Jeśli chcesz poczuć, że weryfikujesz swoją znajomość teorii gramatycznej w praktyce lub po prostu sprawdzić nad czym i w jaki sposób możesz popracować, aby urozmaicić swoje wypowiedzi po angielsku i np. wprowadzić chronologię podczas dłuższych wypowiedzi – sprawdź co dla Ciebie przygotowałam

Koniecznie daj znać, w jaki sposób przekładasz teorię na praktykę w języku angielskim!

Zobacz więcej postów

[bdp_post_carousel show_date="false" show_author="false" show_tags="false" show_comments="false" media_size="medium" slide_show="4"]

Chcesz więcej materiałów?
Sprawdź mojego najnowszego ebooka

Przez ponad 12 miesięcy zbierałam materiały z filmów, seriali, lekcji z moimi uczniami, a także własnych pomysłów i zagwozdek językowych.
E-book podzielony jest na trzy tematyczne rozdziały:

1. EVERYDAY ENGLISH, gdzie znajdziesz m.in. wyrażenia z cyklu ”nikt nie prosił, wszyscy potrzebowali”, Phrasal Verbs z życia wzięte i wiele, wiele innych zagadnień

2. AMERICAN VS BRITISH, gdzie znajdziesz slang, słowa i wyrażenia amerykańskie oraz brytyjskie, teksty o różnicach pomiędzy USA i UK, różnice gramatyczne, które rozwieją wątpliwości ‘czy to jest poprawne?’, i wiele ciekawostek językowych

3. ENGLISH ON FLEEK, gdzie znajdziesz materiały na wyższym poziomie, bardzo dużo wyrażeń kolokwialnych, zadania na tłumaczenie, ciekawostki i smaczki gramatyczne, a także sporo ‘niepodręcznikowej’ wiedzy!

Napisz do mnie

Chcesz przenieść swoją wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej? Nauczyć się jak pozyskiwać wiedzę z filmów czy seriali? A może szukasz interesujących lekcji online na kursy biznesowe?

Skontaktuj się ze mną
Jak przełożyć gramatykę z ćwiczeń na codzienny angielski?