Marta Perlińska – Lektorka angielskiego
Lektorka angielskiego
Odpowiedź na pytanie czy warto wiedzieć czemu mogą służyć konkretne ćwiczenia w podręcznikach do nauki języka wydaje się dość oczywista. Ale dlaczego tak naprawdę warto wiedzieć czemu robimy to konkretne ćwiczenie?
Takie informacje mogą przydać się np. w przypadku spadku motywacji, kiedy czujemy, że dosłownie 'klepiemy’ ćwiczenie za ćwiczeniem nie dokońca mając świadomość czy ma to jakikolwiek sens. W takim przypadku bardzo często marnujemy czas. A czas to pieniądz ;), więc przejdźmy do konkretów – dziś przygotowałam dla Was 4 przykłady zadań z objaśnieniem jak i do czego (według mnie) można je wykorzystać.
Dziś zajmiemy się trzema przykładami zadań na 'słuchanie’. Warto na samym wstępnie powiedzieć, że nagrania do tego typu zadań, to nagrania ćwiczeniowe (nawet, jeśli są to nagrania typu fragment wiadomości) i tak należy je postrzegać – to nie matura, na której mamy tylko 2 odtworzenia nagrania. W gestii nauczyciela leży, aby dopasować materiały tak, abyście rozumieli z nich to, co macie zrozumieć, a jeśli uczycie się sami – polecam korzystać z takich źródeł, które określają poziom (na tej podstawie możecie wybrać materiały, które nie sprawią, że poczujecie, że ”nic nie umiecie”). Za trudne materiały (np. filmy czy seriale!) mogą zniechęcić nas do nauki.
Pierwsze dwa przykłady pochodzą z tego samego źródła i widać pomiędzy nimi płynne przejście: od ogółu do szczegółu. W pierwszym ćwiczeniu na podstawie 3 opisów obrazka mamy zdecydować, który z nich nie został opisany.
Jak podejść do takiego ćwiczenia?
Warto dać sobie chwilę na obejrzenie każdego ze zdjęć, przypomienie sobie kilku słówek, które nazwą to, co na nich widzimy oraz czasu gramatycznego do opisu obrazków/zdjęć (Present Continuous).
Co możemy dzięki niemu przećwiczyć?
Słownictwo oraz gramatykę związaną z opisem obrazka, jednoczesne słuchanie i analizowanie wypowiedzi (przydatne np. gdy w pracy czy na studiach musimy brać udział w prezentacjach), jest to zadanie wstępne przed zadaniem bardziej szczegółowym – da Wam to szansę posłuchać o co chodzi w całym nagraniu.
Drugie zadanie bazuje na tym samym nagraniu (warto pracować na różne sposoby na tych samych materiałach) – w głównej mierze uzupełniamy czasowniki. Dzięki takiemu ćwiczeniu możemy wyrobić sobie nawyk skupiania się na konkretnych częściach zdania (tu akurat orzeczeniu), dzięki czemu będziemy mogli zrozumieć zdanie.
Trzeci przykład to typowe zadanie na uzupełnianie liczb – wyłapywanie liczb z dłuższej wypowiedzi przyda się w pracy w biurze, podczas prezentacji czy w każdej pracy, w której mamy do czynienia z liczbami. Im więcej praktyki, tym lepiej – nie omijajcie takich ćwiczeń! Przed przesłuchaniem nagrania warto wszystkie podane liczby przeczytać na głos, aby wiedzieć czego się spodziewać w nagraniu, oraz warto dokładnie przeczytać opisy, które mamy dopasować do danej liczby. To jedno z moich ulubionych ćwiczeń na słuchanie podczas zajęć Corporate English.
Ostatnie ćwiczenie jest bardziej zaawansowane, mamy do czynienia z otwartymi pytaniami – uczy nas słuchania i analizowania wypowiedzi. Takie ćwiczenia mogą przydać się np. podczas rozmowy o pracę, gdy ktoś opisuje nam np. stanowisko, a my wiemy, że później będzie na temat tego opisu dyskusja – musimy pamiętać, o czym rozmówca mówił, żeby np. móc zadać do tej wypowiedzi dodatkowe pytanie. Takie ćwiczenia mogą też pomóc nam nauczyć się redagowania wypowiedzi lub przekazywania informacji 'swoimi słowami’.
Dajcie koniecznie znać, czy zwracacie uwagę na to w jaki sposób można wykorzystać ćwiczenia, które pojawiają się w materiałach do nauki! Jeśli tak, to napiszcie w komentarzu do czego jeszcze można wykorzystać zaprezentowane przeze mnie ćwiczenia!
Źródła przykładowych ćwiczeń: www.linguahouse.com, https://eslbrains.com/
Napisz do mnie
Chcesz przenieść swoją wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej? Nauczyć się jak pozyskiwać wiedzę z filmów czy seriali? A może szukasz interesujących lekcji online na kursy biznesowe?
Po przesłaniu odpowiedzi otrzymasz ode mnie indywidualną ofertę, cennik oraz szczegółowe informacje dotyczące zajęć.
Po przesłaniu odpowiedzi otrzymasz ode mnie indywidualną ofertę, cennik oraz szczegółowe informacje dotyczące zajęć.
Jak będą wyglądały nasze lekcje?
➡️Przed pierwszymi zajęciami zawsze proszę o wypełnienie testu gramatycznego, na pierwszej lekcji sprawdzimy czytanie, mówienie i rozumienie ze słuchu – dzięki temu ustalimy poziom wyjściowy.
➡️Po pierwszych zajęciach przesyłam Plan Zajęć – indywidualny rozkład tego, co będziemy robić z gramatyki, leksyki.
➡️co miesiąc otrzymasz darmowe wyzwanie na 30dni mojego autorstwa.
➡️Na lekcji prowadzimy specjalny plik, w którym zapisuję zdania z błędami.
➡️ Przed każdą lekcją przesyłam materiały oraz listę słówek.