Jak przełożyć gramatykę z ćwiczeń na codzienny angielski?

Marta Perlińska
Lektorka angielskiego

Co powinno być głównym celem w nauce języka?
Chęć zaimponowania innym? Dobre wrażenie na rozmowie o pracę? A może umiejętność zrozumienia filmu bez napisów? Niekoniecznie. Nasz cel w nauce powinien sprowadzać się do najważniejszej i najbardziej podstawowej rzeczy – umiejętności przeniesienia wiedzy (w tym przypadku z języka) z pamięci krótkotrwałej do tej długotrwałej. Brzmi jak eksperyment naukowy?
Poniekąd tak, ale po latach pracy jako nauczyciel języka jestem pewna, że to klucz do sukcesu. Dziś przedstawiam Ci pierwszą z pięciu autorskich metod jakie stworzyłam na podstawie prawie dziesięcioletniego doświadczenia w nauczaniu języków.
Metoda ciekawskiego George’a
Kim jest Ciekawski George? To bohater bajki dla dzieci (ang. Curious George), którego ciekawość często pakowała w tarapaty. Dziś w krajach anglojęzycznych określa się tak osoby ciekawskie, zadające dużo pytań. Dlaczego akurat tak nazywam pierwszą metodę?
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Johna Bransforda i Barrego Steina z Uniwersytu Vanderbilta (1979r) istnieje związek pomiędzy aktywnym powtarzaniem a efektywnością w zapamiętywaniu materiału. Uczeni dowiedli, iż jeśli to my sami szukamy wyjaśnień, powiązań czy kontekstu tego, czego się uczymy zapamiętujemy materiał dużo lepiej i na dużo dłuższy czas.

Jak możemy zastosować tę wiedzę w praktyce?
I tu przychodzi nam z pomocą nasz Ciekawski George!
Podczas uczenia się nowych zagadnień gramatycznych nie pomijaj kwestii, które są dla Ciebie niejasne. Próbuj szukać na nie odpowiedzi – jeśli nie umiesz znaleźć ich samodzielnie skontaktuj się z lektorem języka.
Układaj własne zdania i przykłady ze słownictwem czy danym tematem gramatycznym, najlepiej aby dotyczyły one Twojego życia.
Szukaj etymologii (pochodzenia) słownictwa, którego się uczysz, sprawdź wyrazy pochodne.
Świadomie oglądaj filmy i słuchaj piosenek wyszukując słownictwa czy struktur gramatycznych, których się uczysz.
Mam nadzieję, że dzięki tej prostej metodzie materiały, które przyswajasz trafią z pamięci krótkotrwałej do tej długotrwałej, ponieważ nadasz im kontekst, sięgniesz do źródła!
Zobacz więcej postów
Chcesz więcej materiałów?
Sprawdź mojego najnowszego ebooka
Napisz do mnie
Chcesz przenieść swoją wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej? Nauczyć się jak pozyskiwać wiedzę z filmów czy seriali? A może szukasz interesujących lekcji online na kursy biznesowe?