Marta Perlińska – Lektorka angielskiego

Jak przełożyć gramatykę z ćwiczeń na codzienny angielski?

Marta Perlińska

Lektorka angielskiego

Co powinno być głównym celem w nauce języka? 

Chęć zaimponowania innym? Dobre wrażenie na rozmowie o pracę? A może umiejętność zrozumienia filmu bez napisów? Niekoniecznie. Nasz cel w nauce powinien sprowadzać się do najważniejszej i najbardziej podstawowej rzeczy – umiejętności przeniesienia wiedzy (w tym przypadku z języka) z pamięci krótkotrwałej do tej długotrwałej. Brzmi jak eksperyment naukowy? 

Poniekąd tak, ale po latach pracy jako nauczyciel języka jestem pewna, że to klucz do sukcesu. Dziś przedstawiam Ci pierwszą z pięciu autorskich metod jakie stworzyłam na podstawie prawie dziesięcioletniego doświadczenia w nauczaniu języków.

 

Metoda ciekawskiego George’a

 Kim jest Ciekawski George? To bohater bajki dla dzieci (ang. Curious George), którego ciekawość często pakowała w tarapaty. Dziś w krajach anglojęzycznych określa się tak osoby ciekawskie, zadające dużo pytań. Dlaczego akurat tak nazywam pierwszą metodę?

 

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Johna Bransforda i Barrego Steina z Uniwersytu Vanderbilta  (1979r) istnieje związek pomiędzy aktywnym powtarzaniem a efektywnością w zapamiętywaniu materiału. Uczeni dowiedli, iż jeśli to my sami szukamy wyjaśnień, powiązań czy kontekstu tego, czego się uczymy zapamiętujemy materiał dużo lepiej i na dużo dłuższy czas.

Jak możemy zastosować tę wiedzę w praktyce?

 I tu przychodzi nam z pomocą nasz Ciekawski George!


 Podczas uczenia się nowych zagadnień gramatycznych nie pomijaj kwestii, które są dla Ciebie niejasne. Próbuj szukać na nie odpowiedzi – jeśli nie umiesz znaleźć ich samodzielnie skontaktuj się z lektorem języka.

Układaj własne zdania i przykłady ze słownictwem czy danym tematem gramatycznym, najlepiej aby dotyczyły one Twojego życia.

Szukaj etymologii (pochodzenia) słownictwa, którego się uczysz, sprawdź wyrazy pochodne.

Świadomie oglądaj filmy i słuchaj piosenek wyszukując słownictwa czy struktur gramatycznych, których się uczysz.

Mam nadzieję, że dzięki  tej prostej metodzie materiały, które przyswajasz trafią z pamięci krótkotrwałej do tej długotrwałej, ponieważ nadasz im kontekst, sięgniesz do źródła!

Zobacz więcej postów

[bdp_post_carousel show_date="false" show_author="false" show_tags="false" show_comments="false" media_size="medium" slide_show="4"]

Chcesz więcej materiałów?
Sprawdź mojego najnowszego ebooka

Napisz do mnie

Chcesz przenieść swoją wiedzę z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej? Nauczyć się jak pozyskiwać wiedzę z filmów czy seriali? A może szukasz interesujących lekcji online na kursy biznesowe?

Skontaktuj się ze mną
Metoda Ciekawskiego Georga