Marta Perlińska – Lektorka angielskiego

Jak przygotować swój angielski na studia? 3 kroki!

Pierwszy tydzień studiów za nami – niezależnie od tego czy to Twój pierwszy rok, czy wracasz na Uniwersytet po wakacyjnej przerwie – warto odświeżyć swój język angielski, a studia mogą być świetną motywacją np. do stworzenia Planu językowego, na którym będziemy pracować przez kolejne miesiące studiowania. Język angielski na studiach może być prawdziwym problemem, ale dzięki 3 prostym krokom bardzo łatwo możesz odświeżyć swój język i wrócić do trybu studenckiego! Zaczynamy?

         1. Ustal, na czym stoisz.

Zanim ruszysz do przodu, warto zrobić przegląd generalny – jeśli korzystasz z podręczników do nauki np. gramatyki zrób powtórkę czasów, które dotychczas przerobiłeś/aś. Warto zrobić generalną powtórkę słownictwa – w zależności od tego, czego się uczysz na studiach, pogrupuj materiał tematycznie i sprawdź ile jesteś w stanie przetłumaczyć słówek z wybranych działów języka angielskiego na studia. Na tej podstawie możesz stworzyć pierwsze okienka w Planie językowym z j.angielskiego – zaczynamy od nadrobienia tego, co uciekło Ci z głowy przez wakacje. Nie wiesz jak wykonać taki Plan? To proste – sprawdź koniecznie co dla Ciebie przygotowałam!

      2. Tworzymy plan.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie dalszych okienek w planie językowym – na jakiej podstawie uzupełniamy okienka? Warto wejść w sylabus przedmiotu (u nas j. angielski) i na tej podstawie ustalić na czym będziemy się skupiać podczas nauki języka angielskiego na studiach. Poniżej przesyłam Wam sylabus przesłany przez jedną z moich uczennic, na którym będziemy pracować podczas nauki na lekcjach indywidualnych j.angielskiego na studia. 

Od razu widać, że zaczynamy od skupienia się na prawie cywilnym, karnym, prawie umów itd. Dodatkowym atutem będzie wcześniejsze zapoznanie się z tekstami prawnymi po angielsku – dzięki temu, gdy Magda dostanie do ręki tekst na zajęciach będzie czuła się komfortowo.

     3. Zbieramy materiały

Poza materiałami do nauki gramatyki, która przyda nam się np. do lepszej analizy tekstów czy materiałów na studia (lub po prostu do zaliczenia poszczególnych działów na lektoracie), warto zerknąć na materiały w Zalecanej literaturze – często znajdziemy tam np. podręczniki, z których później będą wybierane teksty.


Aby zapoznać się ze stylem tekstów czy rodzajem języka w nich zawartym – polecam wpisanie pracy z tekstem w Plan językowy!

W  kolejnym poście znajdziecie kilka porad i wskazówek jak pracować z tekstami naukowymi czy artykułami, co na pewno ułatwi Wam działanie!

Obiecuję Wam, że te 3 proste kroki pozwolą Wam wejść w nowy rok akademicki z pewnością! Pamiętajcie, że język, zwłaszcza ten techniczny czy profesjonalny może się lekko… zakurzyć przez wakacje, więc warto poświęcić trochę czasu i uwagi, aby go odświeżyć! 

Jak przygotować swój angielski na studia? 3 kroki! ​